SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI DbamoKregoslup.pl Arvago Patryk Burzej ![]() ![]() ![]() pn-pt 9.00-16.00 sb 9.00-13.00 ![]() NIP 551-15-53-062 Wpis do ewidencji Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieście w Krakowie Wydział XII Gospodarczy KRS:0000224516 | ZNAJDŹ NAS |
Gdy spotykają nas najbardziej powszechne dolegliwości, często je lekceważymy, Są one przez nas traktowane jako coś typowego, zwyczajnego, jako coś, co nie powinno budzić niepokoju. Tymczasem problemy, takie jak bóle kręgosłupa mogą być objawem wielu chorób. Jeśli je zbagatelizujemy, konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Ponad pół miliarda ludzi na całym świecie zmaga się z bólem pleców. Jak w tej statystyce prezentuje się Polska? Problemy z kręgosłupem dotyczą 84% Polaków. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Carolina Medical Center aż 70% badanych zmaga się z nawracającymi schorzeniami jednak tylko połowa z nich podejmuje leczenie.
Dolegliwości bólowe mogą powodować duże utrudnienia w życiu codziennym. Najczęstszym powodem bólu kręgosłupa są wady postawy, złe nawyki i urazy. Podczas wizyty u lekarza postaraj się jak najdokładniej opisać to, co czujesz. Nie bagatelizuj żadnych objawów. Jasne i precyzyjne wskazówki na pewno pomogą w postawieniu trafnej diagnozy. Ze względu na swoją powszechność ból kręgosłupa często nie wywołuje w nas niepokoju. Traktujemy to, jako coś zwyczajnego, coś, co po prostu się zdarza. Nie wolno go jednak lekceważyć i w przypadku jego występowania warto udać się co specjalisty. Ból bardzo trudno jest opisać, ponieważ może przybierać różne postaci.
19 kwietnia 2016 r. w Centrum Prasowym Foksal odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię edukacyjną „Nie odwracaj się plecami od bólu”. Jest to długoterminowa inicjatywa firmy AbbVie. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem przewlekłego bólu pleców, który dotyczy ponad 80% Polaków. Celem akcji było zwiększenie wiedzy Polaków w tym zakresie. Jest to bardzo istotne ze względu na to, jak złożone są przyczyny bólu pleców. Zjawisko to zostało dokładniej opisane w artykule „Bóle kręgosłupa – plaga XXI wieku”.
Przeszywający ból kręgosłupa jest jednym z najczęściej podawanych powodów nieobecności w pracy. Nie jest to nic dziwnego – kręgosłup odgrywa bardzo ważną rolę w naszym ciele. Począwszy od utrzymywania nas w pionowej pozycji, poprzez dźwiganie głowy, aż do umożliwiania wykonania codziennych czynności. Ze względu na mnogość jego funkcji, powodów występowania dolegliwości bólowych z nim związanych może być wiele. Jakie są najpopularniejsze z nich?
Przyczyn złych nawyków skutkujących bólem kręgosłupa możemy doszukiwać się już w naszych czasach szkolnych. Przyjmowanie nieodpowiedniej pozycji siedzącej w trakcie lekcji, siedzenie w na źle dopasowanych krzesłach przez długie godziny, garbienie się czy noszenie plecaka na jednym ramieniu mogło spowodować powstanie wady postawy, której skutki odczuwamy w późniejszych latach. Jeden z najczęstszych powodów bólu kręgosłupa to siedzący tryb życia. Brak ruchu, leżenie przed telewizorem i unikanie aktywności fizycznej to czynniki sprzyjające nadwadze. Dodatkowe kilogramy stanowią obciążenie dla naszego kręgosłupa. Nie tylko sposób spędzania wolnego czasu ma znaczenie. Równie istotna jest nasza postawa w trakcie pracy. Garbienie się, siedzenie lub stanie zbyt długo w jednej pozycji i przyjmowanie nienaturalnej pozycji ciała powodują niedogodności, które z czasem przerodzą się w jeszcze bardziej nieprzyjemne w skutkach. Jeśli dolegliwości bólowe pojawiają się głównie rano, przyczyną może być niewygodny lub źle dopasowany materac. W takich przypadkach problem rozwiązuje wymiana aktualnego modelu na twardszy. Pomoże on utrzymać bardziej naturalną pozycję snu, co zaowocuje lepszym samopoczuciem. Ku rozpaczy wielu Pań i rozczarowaniu wielu Panów, noszeniu butów na wysokim obcasie bardzo obciąża plecy, a także kolana i biodra. Chociaż są one niezwykle imponującym dodatkiem do stylizacji i trudno odciągnąć od nich wzrok, powinny być noszone sporadycznie.
Uraz to uszkodzenie tkanki, narządu lub większego obszaru ciała w wyniku działania zewnętrznego czynnika. Ich skutkiem są obrażenia. Te drugie można leczyć, lecz urazom można tylko zapobiegać. Na pewno zdarzyło Ci się odczuwać ból kręgosłupa po wykonywaniu prostych z pozoru czynności. Mogło stać się to podczas podnoszenia czegoś ciężkiego, przesuwania mebli, schylenia się w nieodpowiedni sposób czy wykonania nienaturalnego ruchu. Urazy pleców to również jedne z najpopularniejszych kontuzji, jakich można nabawić się podczas uprawiania sportu. Przed treningiem na siłowni pamiętaj o rozciągnięciu ciała i odpowiedniej rozgrzewce. Dolegliwości bólowe mogą wykluczyć Cię ze sportu na długi czas.
Najpoważniejszymi przyczynami bólu pleców są infekcje (np. zapalenie szpiku kostnego) i guzy (np. rdzenia kręgowego). Schorzenia nigdy nie powinny być bagatelizowane. Ból kręgosłupa może być również spowodowany występującymi stanami chorobowymi, do których należą między innymi: wypadnięcie dysku (przepuklinę krążka międzykręgowego), złamanie kręgów choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatia, lumbago (zwane także postrzałem), a także rwa kulszowa czy osteoporoza. Więcej przeczytasz w naszym artykule „9 przyczyn występowania bólu kręgosłupa”: https://www.dbamokregoslup.pl/blog/bole-kregoslupa/9-przyczyn-wystepowania-bolu-kregoslupa
Wbrew powszechnej opinii, ból w obrębie pleców nie jest jedynym objawem przeciążonego kręgosłupa. Mogą też o tym świadczyć inne, nietypowe objawy. Jednym z nich jest ból głowy. Pojawia się on w dolegliwościach związanych z odcinkiem szyjnym.
Długie przebywanie w nieprawidłowej pozycji może skutkować zaburzeniem ukrwienia, co nasila ból. Gdy odcinek lędźwiowy uciska na nerwy oplatające układ pokarmowy, odczuwamy zaparcia i wzdęcia. Podczas bolesnego miesiączkowania istnieje prawdopodobieństwo, że ustawienie ostatnich odcinków lędźwiowych kręgosłupa i stan stawu krzyżowo-biodrowego wywołuje dyskomfort w okolicy miednicy.
Przed wizytą u lekarza warto zastanowić się nad kilkoma aspektami dolegliwości bólowych i szczerze odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy jesteś w stanie wskazać dokładne miejsce na plecach, gdzie odczuwasz ból? Lokalizacja jest bardzo ważna. Na przykład diagnostyka kanału kręgowego jest niezwykle specyficzna. Jak długo odczuwasz niedogodności? Jak określisz natężenie bólu kręgosłupa? Jesteś w stanie wskazać jakieś czynniki nasilające np. podczas wykonywania jakichś specyficznych czynności np. zbyt długi czas w pozycji siedzącej? Czy pojawiają się jakieś objawy towarzyszące?
Warto jest również spróbować ustalić, czy ból jest „przeciążeniowy” czy zapalny. Ten pierwszy może dotknąć pacjentów w każdym wieku. Dolegliwości bólowe pojawiają się szybko i niespodziewanie. Zdecydowanie częściej pojawiają się po aktywności fizycznej i stopniowo ustępują po odpoczynku. Nie jest związany z poranną sztywnością stawów ani nie występuje w nocy. Można go opisać jako „przemijający” lub „rwący”. Najczęściej jest spowodowany urazem, czy właśnie przeciążeniem. Zapalny ból pleców pojawia się zazwyczaj przed 40. rokiem życia. Zaczyna się od niewielkich niedogodności i stopniowo przybiera na intensywności. Nie ustępuje po odpoczynku, lecz po aktywności fizycznej. Często występuje z poranną sztywnością stawów i nasila się nocą.
W przypadku występowania dolegliwości bólowych niezwłocznie należy udać się do lekarza. Lekceważenie ich jest dużym błędem, który może to zaowocować poważnymi konsekwencjami. Na początku należy udać się do lekarza rodzinnego, który wstępnie oceni Twój stan i zleci badania krwi. Pacjenci zmagający się z bólami kręgosłupa zazwyczaj kierowani są do ortopedy, lekarza rehabilitacji, reumatologa lub do neurologa. Więcej o metodach leczenia możesz przeczytać w artykule „6 prostych kroków do pozbycia się bólu kręgosłupa”: https://www.dbamokregoslup.pl/blog/bole-kregoslupa/6-prostych-krokow-do-pozbycia-sie-bolu-kregoslupa
Oprócz wizyty u specjalisty warto poświęcić trochę czasu w domowym zaciszu na zadbanie o dobrą kondycję pleców. Bardzo często polecane są maści rozgrzewające, ze względu na przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości ciepła. Warto jednak pamiętać, że podobny efekt można uzyskać dzięki gorącej kąpieli. Możesz uprzyjemnić ją sobie, dodając do niej olejek eteryczny lub sól. Relaksująca kąpiel rozluźni mięśnie. Następnym krokiem jest zdrowy sen. Kręgosłup narażony na przeciążenie odpoczywa w pozycji poziomej. Zadbaj o dobrej jakości materac, by obudzić się wypoczęty. Nie tylko ciepło przynosi ukojenie w dolegliwościach bólowych. Zimny okład przyłożony w miejscu bólu zadziała łagodząco. Więcej o niestandardowych kuracjach możesz przeczytać w artykule „6 alternatywnych metod leczenia bólu kręgosłupa”: https://www.dbamokregoslup.pl/blog/bole-kregoslupa/6-alternatywnych-metod-leczenia-bolu-kregoslupa
Możemy wyróżnić trzy kategorie bólu kręgosłupa. Należą do nich złe nawyki, urazy i choroby. Nie mamy wpływu na naszą genetykę ani na wydarzenia losowe, jest jednak kilka rzeczy, które można zrobić, by zminimalizować ryzyko bólu pleców. Przede wszystkim zacznij od zmiany swoich nawyków. Do codziennej rutyny, po konsultacji z lekarzem, wprowadź aktywność fizyczną. W połączeniu z dietą przyczyni się do spadku wagi, za co Twój kręgosłup na pewno będzie Ci wdzięczny, a dolegliwości bólowe będą tylko wspomnieniem. Regularne rozciąganie również jest wskazane.
Bardzo ważne jest dbanie o higienę pracy. Praca przy komputerze wymaga odpowiedniej postawy. Siedząc na krześle, stopy powinny być ustawione płasko na ziemi, a kolana w pozycji zgiętej, pod kątem prostym. Plecy powinny być trzymane pionowo, szyja wyprostowana, a barki lekko cofnięte. Poprawna postawa to jednak nie wszystko. Pamiętaj o regularnych przerwach, podczas których możesz wstać i przespacerować się po biurze. Odciąży to Twój kanał kręgowy.
Kup dowolny produkt i poleć go na FB lub Twitter a...