6 alternatywnych metod leczenia bólu kręgosłupa
Ponieważ nie istnieje lek „inteligentny", który działałby wybiórczo, miejscowo, np. tylko na ból głowy czy kręgosłupa, w pewnych przypadkach lekarze zalecają inne terapie - obok leków przeciwbólowych lub zamiast nich. Do alternatywnych metod leczenia bólów kręgosłupa zaliczane są:

1. Krioterapia

, czyli leczenie zimnem. Krioterapia może być stosowana miejscowo lub ogólnie. W przypadku krioterapii miejscowej stosuje się doprowadzony do temperatury -130°C azot lub dwutlenek węgla (-75°C), zaś zabiegi na całe ciało przeprowadzane są w kriokomorze lub kriosaunie (jednoosobowej kabinie), w temperaturze rzędu od -130°C do -160°C. Zabieg, w którym stosuje się skroplony azot, trwa od 1 do 3 minut. Pod wpływem działania niskiej temperatury naczynia krwionośne w skórze i tkance podskórnej zwężają się, krew płynie coraz wolniej, wolniejsze są również procesy komórkowej przemiany materii. Organizm jednak szybko włącza mechanizmy regulacyjne - naczynia krwionośne rozszerzają się, a skóra zaczyna różowieć wskutek chwilowego przekrwienia tkanek. Krioterapia uśmierza ból, zmniejsza aktywność procesu zapalnego, obniża napięcie mięśni szkieletowych oraz powoduje wzrost siły mięśniowej, zmniejsza obrzęki, przyczynia się do szybszego gojenia się urazów, relaksuje i poprawia nastrój. Wskazaniem do jej stosowania są zwłaszcza bóle reumatyczne, mięśniowe, bóle kręgosłupa oraz nerwobóle.

2. Akupunktura

, czyli starożytna chińska metoda leczenia, polega na wkłuwaniu specjalnych igieł w punkty leżące wzdłuż przebiegu tzw. meridianów (wg tradycji chińskiej są to kanały energetyczne, którymi płynie ludzka energia życiowa) oraz dzięki umiejętnemu manipulowaniu tymi igłami. W ostrym bólu najlepsze efekty przynosi leczenie przy pomocy punktów akupunktury, zarówno lokalnych (w miejscu bólu), jak i dystalnych (z dala od miejsca bólu). W przypadku bólu przewlekłego, aby uzyskać zmniejszenie jego nasilenia lub całkowitą likwidację, zwykle potrzeba większej ilości zabiegów, Efektem stosowania akupunktury w przewlekłym bólu pleców jest spadek natężenia bólu, lepszy sen oraz poprawa w codziennym funkcjonowaniu pacjentów. Stosowanie akupunktury pozwala często na odstawienie lub przynajmniej ograniczenie stosowania leków przeciwbólowych i nasennych. Akupunktura jest metodą leczenia coraz bardziej zyskującą na popularności dzięki jej skuteczności w leczeniu ostrych i przewlekłych bólów kręgosłupa. Kluczowym warunkiem jej stosowania jest prawidłowo postawiona diagnoza przez lekarza medycyny zachodniej oraz wykluczenie jakichkolwiek stanów, które wymagałyby interwencji innego rodzaju niż akupunktura (np. zabiegu operacyjnego, radio- czy chemioterapii).

3. Joga

to pochodzący z Indii rozbudowany system leczniczy obejmujący ciało, umysł jak i ducha. W sanskrycie słowo “yoga” oznacza „łączyć, integrować, scalać”. Joga pomaga w pozbyciu się bólów kręgosłupa ponieważ wszystkie asany, czyli ćwiczenia, wzmacniają mięśnie pleców i rozciągają kręgi. Większość asan służy właśnie po to, by wzmacniać lub uelastyczniać plecy i kręgosłup. Ma to swoje uzasadnienie w fizjologii, ponieważ od kręgosłupa odchodzą nerwy kierujące pracą narządów wewnętrznych, trawieniem oraz krążeniem, zaś zdrowy kręgosłup wpływa pozytywnie na całe ciało i samopoczucie. Niezaprzeczalnym atutem jogi jest fakt, że może ją uprawiać w zasadzie każdy – zarówno uczestnicząc w zorganizowanych zajęciach, jak i ćwicząc w domu.

4. Masaż

jest uznawany za jedną z najlepszych metod walki z bólem kręgosłupa. Masaż leczniczy zaleca lekarz, wystawiając skierowanie na podstawie diagnozy oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta, co z kolei ułatwia terapeucie dobranie odpowiednich technik masażu, by przyniósł oczekiwany rezultat. Masaż kręgosłupa, którego czas trwania to ok. 20 minut (pierwsze sesje mogą być krótsze) obejmuje plecy, pośladki i barki. Wykonuje się go w kierunku przepływu krwi żylnej, czyli do serca. Siła masażu uzależniona jest od rodzaju schorzenia oraz wrażliwości pacjenta na ból. Masaż wykonuje się stosując klasyczne techniki (od najsłabszej do najmocniejszej), w następującej kolejności: głaskanie (poprawia oddychanie, podnosi temperaturę skóry, zmniejszając ból oraz usprawniając krążenie powierzchowne), rozcieranie (rozdrabnia oraz przemieszcza do układu krwionośnego wysięki pozapalne, krwiaki, złogi, likwiduje obrzęki i obniża napięcie mięśni), ugniatanie (pobudza krążenie, „rozbija” spięte mięśnie), oklepywanie (usprawnia krążenie, odżywia mięśnie), wibracja (przyspiesza przemianę komórkową).

5. Hipnoza

to odmienny stan świadomości, w który wprowadza się pacjenta bez jakiejkolwiek ingerencji fizycznej, nie wymaga także przyjmowania żadnych substancji. Stan hipnotyczny to szczególny stan relaksacji i podatności na sugestie wypowiadane bądź przez inną osobę lub też, w przypadku autohipnozy, przez samego zainteresowanego. Terapia hipnozą opiera się na połączeniu odprężenia z głęboką koncentracją, która ma sprzyjać zaakceptowaniu pozytywnych sugestii wypowiadanych przez terapeutę. Trans hipnotyczny może doprowadzić do zmian obserwowanych jako poprawa stanu zdrowia czy samopoczucia. Bóle kręgosłupa są jednym ze wskazań do korzystania z hipnozy - terapeuta, działając na podświadomość pacjenta, jest w stanie wzbudzić w nim przekonanie, że kręgosłup mniej boli. Ponieważ hipnozy może się nauczyć w zasadzie każdy, nie każdy jednak wie, jak prawidłowo jej używać, decydując się na hipnoterapię należy się upewnić, czy przeprowadza ją fachowiec - lekarz lub psycholog.

6. Pilates

– głównym założeniem tego zapoczątkowanego w XX wieku systemu ćwiczeń miało być rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. Obecnie Pilates jest z powodzeniem praktykowany przez osoby skarżące się na bóle kręgosłupa, co więcej - fizjoterapeuci określają tę metodę jako jedną z najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej. Ćwicząc Pilates zwiększa się siłę mięśni, zwłaszcza mięśni brzucha, dolnej części pleców, bioder i pośladków. Poprawia się stabilność kręgosłupa, rozluźnia ramiona, kark i górną część pleców. Ćwiczenia są także bezpieczną rehabilitacją w kontuzji stawów i kręgosłupa. Choć Pilates jest w pełni bezpieczną metodą ćwiczeń, w szczególnych przypadkach niektóre osoby powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem tego typu aktywności. Są to zwłaszcza: kobiety w ciąży, osoby powyżej czterdziestego roku życia, pacjenci z chorobami krążenia, zaburzeniami układu kostnego i mięśni, osoby z nadwagą i otyłe. Przed wyborem metody leczenia pamiętajmy jednak, że szczegółowa diagnostyka bólu kręgosłupa ma podstawowe znaczenie zarówno dla właściwego rozpoznania, jak i planowania leczenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.