W momencie wystąpienia bólu kręgosłupa nie zawsze mamy możliwość dotarcia od razu do lekarza, zwłaszcza do ortopedy. Niezwykle ważne jest więc aby jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie. Na początku może to być samoleczenie, które polega na przyjęciu tabletek na ból kręgosłupa.

Środki przeciwbólowe

W sprzedaży odręcznej (czyli bez recepty) dostępnych jest wiele leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Umiarkowane dolegliwości powinny złagodzić tabletki na ból pleców zawierające np. paracetamol (który ma działanie przeciwbólowe, nie wykazuje natomiast działania przeciwzapalnego), dostępne w postaci: - tabletek doustnych (np. Paracetamol, Apap), - tabletek musujących (np. Solpadeine, Efferalgan), - granulatu (np. Apap Direct, Apap Direct Max). Paracetamol może być również podawany w postaci dożylnej (np. Paracetamol Kabi, dostępny na receptę), jednak o dożylnym podawaniu paracetamolu może zdecydować jedynie lekarz. Jeżeli objawy trwają dłużej niż 14 dni lub mają charakter nawracający należy się z nim skontaktować. Paracetamol najczęściej łączy się z kofeiną, kodeiną, przeciwbólowym propyfenazonem oraz witaminą C i w dawkach terapeutycznych uważany jest za lek bezpieczny. Przeciwwskazaniami do jego stosowania u osób dorosłych są nadwrażliwość na paracetamol, ciężka niewydolność wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, ciężka niewydolność nerek, choroba alkoholowa.

Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne


Silniejszy ból kręgosłupa powinny uśmierzyć środki zawierające kwas acetylosalicylowy (czyli popularną aspirynę) oraz ibuprofen, które oprócz właściwości przeciwbólowych mają także działanie przeciwzapalne. Środki zawierające te substancje zalicza się do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Warto wiedzieć, że równoczesne przyjmowanie ibuprofenu oraz aspiryny zmniejsza skuteczność aspiryny, jako leku rozrzedzającego krew i zapobiegającego tworzeniu się zakrzepów, a tym samym zawałom serca i udarom mózgu. Aspiryna zaś zmniejsza efekt przeciwzapalny ibuprofenu i w większym stopniu nasila ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Należy więc zdecydować się na przyjmowanie leków zawierających tylko jedną z substancji czynnych – ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy.

Aspiryna

Podobnie jak tabletki na ból zawierające paracetamol, jest również dostępna w kilku postaciach: - tabletek doustnych (np. Aspirin Activ, Aspirin), - tabletek musujących (np. Aspirin Ultra Fast, Aspirin C), - granulatu (np. Aspirin Complex, Aspirin Effect). Zalecana dawka to najmniejsza, która przynosi pozytywny skutek. Lek można przyjmować bez konsultacji z lekarzem najdłużej przez 3 dni. Przeciwwskazaniami do przyjmowania aspiryny przez osoby dorosłe są uczulenie na kwas acetylosalicylowy, choroby wrzodowe żołądka lub dwunastnicy, ciąża, hemofilia lub choroba von Willebranda (kwas acetylosalicylowy osłabia krzepliwość krwi, przez co również nie można go stosować na 7-10 dni przed zabiegami chirurgicznymi). Poza tym aspiryna wywiera bezpośrednie działanie podrażniające na błony śluzowe przewodu pokarmowego.

Środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe

W bólach kręgosłupa pomocne będą także preparaty zawierające ibuprofen, wykazujące działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W aptekach preparaty zawierające ibuprofen dostępne są w postaci: - tabletek doustnych (np. Advil, Nurofen), - tabletek musujących (np. Ibuprom Max, Aprofen), - granulatu (np. Nurofen). Na rynku pojawiły się także preparaty wykorzystujące technologię, która łączy ibuprofen i paracetamol w sposób, który sprawia, że składniki są uwalniane równolegle, co pozwala na ich jednoczesne działanie. Przeciwwskazaniami do stosowania preparatów zawierających ibuprofen u osób dorosłych są nadwrażliwość na ibuprofen, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciężka niewydolnością wątroby, nerek, serca.

Maści i żele

Ulgę w bólach kręgosłupa przyniosą także środki do stosowania zewnętrznego – maści i żele (bez recepty dostępne są np. Dip Rilif, Voltaren Emulgel). Większy efekt przeciwbólowy odniosą u osób drobnej budowy. Tam, gdzie nie ma grubej tkanki podskórnej, preparat ma szansę dotrzeć do bolącego miejsca. U osób z grubszą podskórną tkanką tłuszczową preparaty tego typu działają znacznie słabiej.

Zastrzyki przeciwbólowe

Na ból kręgosłupa skuteczne mogą się także okazać miejscowe zastrzyki ze środkiem przeciwbólowym, stosowane w bólach ostrych, okresach zaostrzenia dolegliwości oraz w sytuacjach, gdy nie jest możliwe zastosowanie leku doustnie. W postaci roztworu do wstrzykiwań dostępny jest np. Diclac. Podaje się go domięśniowo a dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lekarza należy poinformować o nadwrażliwości na diklofenak lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), chorobie wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, schorzeniach wątroby i/lub nerek. Przeciwwskazaniami do przyjmowania Diclacu są także przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych, moczopędnych, digoksyny, preparatów zawierających lit, metotreksatu, ciąża. Innymi dostępnymi na rynku środkami przeciwbólowymi w postaci zastrzyków są np. Pyralgin, Tramal, Ketonal, Mydocalm, Profenid. Wszystkie te wymienione specyfiki dostępne są na receptę. Zobacz także: Opinia użytkowniczki przeciwbólowego materaca gorczycowego
Kliknij tutaj aby zobaczyć pozostałe opinie użytkowników i ofertę na przeciwbólowy materac gorczycowy.