Ćwiczenia na Kręgosłup McKenzie

Jeśli ostry ból kręgosłupa już się u ciebie pojawił może się okazać, że będziesz musiał(a) nauczyć się go tolerować, przynajmniej na jakiś czas i poznać ćwiczenia na kręgosłup które pomogą ci zniwelować dolegliwości.

Zalecenie
Zaprezentowane tutaj ćwiczenia na kręgosłup są sprawdzone i pomagają zdecydowanej większości ludzi narzekających na bóle i rwę kulszową. Jeśli jednak jesteś po operacji kręgosłupa lub podczas wykonywania danego ćwiczenia lub bezpośrednio po, dolegliwości bólowe się nasilają to ZAPRZESTAJ dalszej rehabilitacji a twój fizjoterapeuta doradzi Ci w zamian inne ćwiczenie. Jeśli odczuwasz tylko nacisk w dolnej części kręgosłupa, choćby i bardzo mocno odczuwalny, wszystko jest OK. Jeśli już zdecydujesz się wybrać do dobrego fizjoterapeuty (inf. o fizjoterapeutach znajdziesz w innej zakładce) do czego Cie gorąco zachęcam, zapytaj go co myśli na temat danego ćwiczenia. Zresztą i tak zaleci ci zestaw ćwiczeń na kręgosłup do wykonywania w domu.
Dwa ćwiczenia według metody McKenziego.
 
Ćwiczenie McKenziego 1
Kładziesz się na brzuchu na stabilnej powierzchni (rys. powyżej)- może być podłoga lub karimata. Ręce kładziesz na podłodze na wysokości głowy, około 20 cm od niej. Następnie po upływie około 10 s zrób wdech poprzez nos i wyprostuj się na rękach. Kiedy już twoja głowa będzie u góry zrób wydech poprzez usta i wytrzymaj w takiej pozycji przez 4-5 s. Następnie powróć do parteru i wykonuj to ćwiczenie dalej tak aby zrobić 10 powtórzeń. Ćwiczenie wykonuj tyle razy w ciągu dnia ile jesteś w stanie. Im więcej tym szybciej odczujesz efekty i tym szybciej ból zacznie ustępować. Jeśli będzie to 3 razy dziennie to dobrze, jeśli 5, 6 razy to bardzo dobrze- pamiętaj że to w głównej mierze od twojej pracy własnej zależy przyszły stan twojego kręgosłupa.
Powyższe ćwiczenie wykonuj tak często jak się da, ale nie rzadziej niż 3 razy dziennie. Po tygodniu twój kręgosłup będzie gotowy na wprowadzenie drugiego ćwiczenia.
Ćwiczenie McKenziego 2
Po wykonaniu pierwszego ćwiczenia na kręgosłup połóż się na prawym boku. Podnieś lewą nogę i lewą rękę parę centymetrów nad podłogę. Wyobraź sobie teraz tarcze zegara nad sobą. Twoja głowa jest na godz. 12 a nogi 6. Wyprostuj lewą nogę tak aby tak aby znalazła się na godz 5 a lewą rękę tak aby znajdowała się na godz 11. Razem niech tworzą prostą linie. Staraj się teraz jak najmocniej wyprostować i rozciągnąć lewą nogę, lewą rękę prostując jedynie symbolicznie tak aby nie nadwyrężyć sobie barku. Pomocne jest wyobrażenie sobie dwóch rąk na twoim tułowiu które powinny się od siebie oddalić parę centymetrów w miarę jak rozciągasz nogę. Wytrzymaj tak parę sekund i opuść nogę i rękę na podłogę. Wykonuj to ćwiczenie dalej tak aby zrobić 5 powtórzeń. Odpocznij teraz chwilkę. Następnie pozostawając na prawym boku unieś lewą nogę i rękę, nogę ułóż na godz. 7 a rękę na godz. 1, tak aby tworzyły prostą linie. Ponownie postaraj się jak najmocniej wyprostować lewą nogę, lewą rękę prostując tylko nieznacznie i wytrzymaj tak kilka sekund. Wykonaj pięć powtórzeń i odpocznij. Wykonaj teraz ponownie ćwiczenie pierwsze z 10 powtórzeniami. Potem obróć się na lewy bok i wykonaj jeszcze raz ćwiczenie drugie z tym że tym razem dla prawej nogi i prawej ręki. Następnie po raz ostatni wykonaj ćwiczenie pierwsze z 10 powtórzeniami. Sam wykonywałem te ćwiczenia na kręgosłup codziennie przez trzy miesiące i wiem że nie należą do łatwych. Pamiętaj jednak, że najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się bólu kręgosłupa jest regularna praca własna. Najlepiej jeśli rehabilitacje przeprowadzasz pod okiem fizjoterapeuty, który jako Twój trener będzie Cię motywował do bycia regularnym.

Zobacz także:

Pakiet: Piłka rehabilitacyjna Armedical + Pompka + Darmowa Dostawa + Gratis + Darmowy ew. Zwrot lub Wymiana

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.