8 zabiegów fizykalnych na kręgosłup które pomagają

1. Ciepłolecznictwo

Ciepło łagodzi bóle i napięcia mięśniowe, pobudza miejscowe ukrwienie oraz wydalanie substancji chorobotwórczych i wspomaga przemianę materii. Do terapii stosuje się ciepłe kąpiele, lub inne zabiegi z wykorzystaniem ciepłej wody.

2. Hydroterapia

Zabiegi wodolecznicze związane są przede wszystkim ze złożonym działaniem na organizm człowieka zespołu czynników, w którym pierwszorzędną rolę odgrywa temperatura i ciśnienie hydrostatyczne. Zimną wodę stosuję się głównie w ostrych zapalnych chorobach stawów, a ciepłą w dolegliwościach przewlekłych. Zmienia się ukrwienie oraz przemiana materii. Działa odprężająco uspokajająco na mięśnie.

3. Promieniowanie IR

Działanie biologiczne promieniowania podczerwonego związane jest z podniesieniem przez nie temperatury tkanek, zwiększenia energii kinetycznej ich cząsteczek. Ciepło może powodować miejscowe i odległe przekrwienie tkanek, a także oddziaływać odruchowo na narządy wewnętrzne . Powoduje zwiększenie miejscowej przemiany materii. Dawkę promieniowania podczerwonego określa się na podstawie subiektywnego wrażenia ciepła odbieranego przez pacjenta. Wyznacza ją odległość generatora promieniowania podczerwonego od skóry, kąt, pod którym promienie padają na skórę, czas naświetlania oraz wielkość naświetlanej powierzchni. Tradycyjne lampy emitujące promieniowanie podczerwone to: Lampa Sollux, Lampa Minina.

4. Promieniowanie UV

Promieniowanie nadfioletowe wywiera największy wpływ na organizm ludzki spośród wszystkich rodzajów promieniowania słonecznego. Promieniowanie UV zapoczątkowuje syntezę witaminy D, działa immunomodulacyjnie, wzmacnia mechanizmy obronne organizmu, zwiększa wydolność ogólną, ekonomizuje krążenie. Naświetlania wykonuje się osobom w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej, ponieważ lampa nie emituje skupionej wiązki promieni, należy ją przed zabiegiem ustawić z boku pacjenta w odległości ok. 25cm od statywu lampy do brzegu kozetki tak by promienie padały centralnie na środek naświetlanego pola.

5. Masaż

W zależności od celu jaki chcemy osiągnąć wykonuje się masaż miejscowy lub całościowy. Dobór techniki zależy od masażysty. Wykonuje się klasyczne głaskania, oklepywania, opukiwania, nacierania, wibracje. Oprócz tych technik stosuję się również masaż punktów i dróg nerwowych oraz masaż tkanki łącznej. Kolejną metodą leczenia kręgosłupa jest drenaż limfatyczny. Dzięki niemu uzyskuje się lepsze odprowadzanie substancji czynnych z układu limfatycznego. W początkowym okresie zabiegów mogą wystąpić nasilające się bóle, na ogół są one normalną reakcją. Jeśli ból utrzymuje się dłużej możliwe jest przerwanie masażu.

Elektrolecznictwo

6. Galwaniazcja

Galwanizacją nazywamy leczenie prądem stałym. Prąd stały wywołuje w organizmie rozszerzenie naczyń krwionośnych, tym samym zwiększa się przepływ krwi oraz limfy w miejscu poddawanemu zabiegowi. Rozszerzają się tętniczki oraz naczynia włosowate pod elektrodami co wywołuje powstanie rumienia. Galwanizacja powoduje zwiększenie odżywiania w tlen oraz substancje chemiczne. Następuje wzmożone usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii. Prąd Galwaniczny posiada właściwości przeciwbólowe na zasadzie teorii bramki kontrolnej bólu. Działanie przeciwbólowe występuje pod obiema elektrodami, ale jest znacznie wyraźniejsze pod anodą. Zabiegi z użyciem prądu galwanicznego możemy stosować metodą jednobiegunową lub dwubiegunową. W metodzie dwubiegunowej obie elektrody są tych samych rozmiarów, w metodzie jednobiegunowej jedna z elektrod jest mniejsza. Pod mniejszą elektrodą gęstość prądu jest większa. Mniejsza elektroda jest elektrodą drażniącą (czynną). Elektroda większa jest elektrodą bierną.

7. Jonoforeza

Zabieg Jonoforezy polega na wprowadzeniu leków przez skórę za pomocą prądu galwanicznego lub impulsowego. Do jonoforezy używa się zdysocjowanych leków. Jony dodatnie odpychane są przez elektrodę dodatnią, ujemne zaś przez elektrodę ujemną. Zabieg wykonuje się umieszczając na ciele pacjenta elektrody namoczone lekiem pod odpowiednią elektrodą. Celami Zabiegu jonoforezy są przede wszystkim: miejscowe działanie przeciwzapalne, działanie przeciwbólowe, uśmierzenie bólu neurogennego, rozszerzenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie obrzęków.

8. Prąd typu Tens

Metoda TENS (Transcutaneous Electrical Nervous Stimulation) jest odmianą elektrostymulacji, wykorzystującą prądy impulsowe o niskiej częstotliwości (1-150 Hz). TENS, zależnie od dobranych parametrów osłabia czucie bólu, zmniejszając ilość sygnałów wysyłanych przez nerwy bólowe do kory mózgowej. Parametry stymulacyjne (częstotliwość, szerokość impulsu, modulacja, czas) mają wpływ na poszczególne typy unerwienia i odpowiednie reakcje efektorów. Specjalnie ukształtowane impulsy, powodują wzmożone uwalnianie do krwiobiegu endorfin - produkowanych przez organizm neurohormonów o działaniu podobnym do morfiny. Endorfiny, łagodzą na wiele godzin czucie bólu i stymulują chore tkanki do regeneracji.
Michał Matuszak
„Matuszak Fizjoterapia”
www.rwakulszowa.com

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.