Co to jest klękosiad i dlaczego warto z niego korzystać?

Praktycznie wszyscy sporą część dnia spędzamy na siedząco. Dotyczy to nawet osób o dużej aktywności fizycznej, cóż dopiero ci, którzy na uprawianie sportu zwyczajnie nie mają czasu. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy siedzimy w pracy, czy odpoczywając po godzinach w domu, czynność taka może mieć spory wpływ na stan kręgosłupa. Warto więc zainteresować się wszelkimi sposobami na jego odciążenie.

Dobre krzesło nie wystarczy
Standardowe krzesła i fotele biurowe mają ten minus, że trudno w nich siedzieć w sposób korzystny dla pleców. Często brakuje w nich możliwości odpowiedniego wyregulowania, adekwatnego do wzrostu i budowy użytkownika, nie zawsze też są prawidłowo wyprofilowane.
Pewnym rozwiązaniem może być zakup droższego, lepiej zaprojektowanego i bardziej ergonomicznego fotela, z odpowiednim oparciem, podpórkami pod ramiona itp. Niestety, nadal nie rozwiązuje to najbardziej podstawowego problemu – pracując przy komputerze większość ludzi po jakimś czasie zaczyna się odruchowo garbić, a przez to nieprawidłowo wykrzywiać kręgosłup.
Klękosiad – alternatywa dla krzesła biurowego
Jak jednak pracować przy biurku, a jednocześnie uniknąć problemów wynikających ze stosowania krzesła? Ciekawym rozwiązaniem jest tak zwany klękosiad, czy też klęcznik (choć ta druga nazwa może się błędnie kojarzyć z klęcznikami kościelnymi, a to jednak nie to samo).
O ile krzesło posiada siedzisko i oparcie, czasem też podpórki pod ramiona, o tyle klękosiad składa się z podpórki pod kolana (czasami również częściowo pod łydki) oraz z lekko przechylonego siedziska, na którym na wpół się siedzi, a na wpół… opiera.
Ze względu na budowę klęcznika, na którym nogi przyjmują półklęczącą pozycję (patrząc z boku przyjmują kształt nieco podobny do matematycznego znaku mniejszości lub większości), inaczej pracuje górna część ciała. Układ lędźwi sprawia, że odruchowo prostuje się plecy. Jest to w zasadzie automatyczne, gdyż ewentualne pochylanie się do przodu jest w przypadku klękosiadu niewygodne.
Owa „automatyczna” korekta postawy pleców jest o tyle ciekawa, ze znajduje zastosowanie nie tylko dla osób świadomie chcących poprawić swoją sylwetkę, co zauważa Patryk Burzej z DbamoKregoslup.pl.
- Siedzenie na klęczniku delikatnie wymusza utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Wiele naszych klientek kupiło klękosiad dla swoich dzieci które garbią się siedząc przed komputerem – mówi Burzej. - Otrzymaliśmy wiele komentarzy że klękosiad pomógł dzieciom wyrobić sobie prawidłową pozycje ciała.
  
Powyższe schematy obrazują kształt jaki przyjmuje kręgosłup przy siedzeniu na zwykłym fotelu oraz na klęczniku.  
Nie tylko prewencja
Oczywiście klękosiad pełni rolę nie tylko zapobiegającą przyjmowaniu błędnej postawy i bieżącego korygowania nawyków ustawiania pleców. Wspaniale sprawdza się również w przypadku występowania bólów kręgosłupa, czy problemów z dyskami. Warto również zauważyć, że stosowanie go sprawia, że częściej angażują się mięśnie grzbietu, bardzo ważne dla ochrony kręgosłupa, a zaniedbywane nawet przez wiele osób trenujących sport.
Klękosiad nawet w przypadku osób o zdrowym kręgosłupie potrafi w sposób odczuwalny odciążać, w przypadku wad postawy, kontuzji, czy chorób tym bardziej.
Trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze dobrze jest znaleźć klęcznik o regulowanej budowie – tak, by dopasować do potrzeb osób o różnym wzroście. Po drugie, mimo ze jest pomocny, nie można na nim spędzać zbyt dużo czasu za jednym razem.
- Aby zbytnio nie obciążyć stawów kolanowych wskazane jest aby na klękosiadzie nie siedzieć dłużej niż 4 godziny dziennie – zauważa Burzej z DbamoKregoslup.pl. - Można go stosować zamiennie z fotelem ergonomicznym lub dużą piłką rehabilitacyjną, która również nadaje się do siedzenia z jednoczesnym dbaniem o kręgosłup.
Owe 4 godziny najlepiej zresztą rozbić na 2-3 części i stosować klęcznik oraz piłkę (w ostateczności krzesło, ale najlepiej ergonomiczne i z pilnowaniem postawy) naprzemiennie. Przy okazji takie zmienianie siedziska sprawi, że angażuje się różne partie ciała.
Zobacz także:
Opinie klientów którzy kupili klęcznik klekosiad Iliko

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.