Co to jest pas poporodowy i kiedy warto go stosować?

Co to jest pas poporodowy i kiedy warto go stosować


Pas poporodowy ma za zadanie pomóc kobiecie w powrocie do dawnej sylwetki po ciąży – takie jest założenie stosowania tego popularnego wśród kobiet akcesorium. Bardzo często spełnia funkcję estetyczną maskując odstający po porodzie brzuch. Dlatego tak chętnie noszony jest przez wiele kobiet, które chcą poczuć się pewniej niedługo po porodzie. Jego nieprawidłowe stosowanie może jednak doprowadzić do zaburzeń. Czym dokładnie jest pas poporodowy, jak działa oraz jak powinno się go używać, aby spełniał swoją funkcję?

Czym jest pas poporodowy

Pas poporodowy jest akcesorium wykonanym z elastycznego materiału (naturalnego lub syntetycznego), który zapinany jest na rzep albo wkładany przez nogi. Jego konstrukcja sprawia, że pas dostosowuje się do sylwetki oraz kształtu brzucha opinając go, a tym samym korygując niedoskonałości będące efektem niedawnego porodu. Pas poporodowy nazwany jest również gorsetem poporodowym, pasem brzusznym lub pasem wyszczuplającym. Może zapinać się z boku, z tyłu lub z przodu – na haftki, rzepy lub napy.

Według założeń producentów do jego funkcji należy wzmacnianie rozciągniętych powłok brzusznych, wsparcie podczas wykonywania pierwszych ćwiczeń, pomoc w utrzymywaniu prawidłowej sylwetki oraz zabezpieczenie przed wystąpieniem przepukliny pooperacyjnej. Wiele osób wykorzystuje pas poporodowy jako gorset wyszczuplający po porodzie, co może prowadzić do zaniechania wykonywania ćwiczeń, a w efekcie uniemożliwia wzmocnienie mięśni brzucha. Długotrwale noszenie może ponadto prowadzić do rozmaitych zaburzeń. Z tego względu niezwykle istotne jest stosowanie pasa zgodnie z zaleceniami.

Jak działa pas poporodowy

Pas poporodowy powstał po to, by utrzymywać w odpowiedniej pozycji skórę, powłoki brzuszne oraz mięśnie brzucha rozciągnięte po ciąży. Funkcje te spełnia po porodzie naturalnym. W przypadku cesarskiego cięcia pas ma zapobiegać ryzyku wystąpienia przepuklin pooperacyjnych oraz łagodzić bolesność w okolicach rany pooperacyjnej.

Dodatkową jego funkcją jest usztywnianie kręgosłupa w części lędźwiowej, dzięki czemu można uniknąć często pojawiających się po porodzie oraz w pierwszych miesiącach opieki nad małym dzieckiem bólów w dolnym odcinku pleców. Pas poporodowy ma także wzmacniać powłoki brzucha po ciąży, a nawet pomagać zachować właściwą pozycję podczas karmienia dziecka.

Wiele kobiet wybiera go z powodu względów estetycznych, ponieważ czują się pewniej mając ładną sylwetkę niedługo po porodzie. Jest to bardzo ważne w okresie połogu, kiedy kobietom bardzo trudno jest udźwignąć ciężar nowych obowiązków oraz świadomość tego, jak ich ciało zmieniło się po ciąży.

Jak wybrać pas poporodowy

Duży wybór pasów poporodowych sprawia, że trudno jest zdecydować się na konkretny model. Pasy poporodowe dzieli się ze względu na materiał, z którego są wykonane, sposób zakładania, rodzaj zapięcia oraz kolory.

Poszukując idealnego modelu pasa poporodowego warto kierować się przede wszystkim materiałem, z którego został wykonany. Najbardziej komfortowe są modele wykonane z naturalnego materiału, ponieważ ich noszenie nie będzie powodować ewentualnego pieczenia, swędzenia, odparzeń oraz nieprzyjemnego pocenia się.

Trzeba także wybrać model odpowiednio dopasowany do sylwetki, ponieważ niewłaściwy rozmiar spowoduje, że pas nie będzie spełniał swoich funkcji oraz będzie powodować groźne dla zdrowia powikłania. Przed dokonaniem wyboru rozmiaru pasa należy zmierzyć obwód brzucha i talii, a następnie wybrać najlepszy dla siebie model zgodnie z tabelami dostępnymi u producentów.

Pasy poporodowe zapinane na haftki, rzepy i suwaki pozwalają na wygodną regulację oraz zakładanie. Szczególnie chętnie wybierane są modele zapinane na rzepy, które umożliwiają wygodną regulację i dopasowanie do zmieniającej się sylwetki. Kolory pasów poporodowych należy dobierać do odzieży. Najczęściej wybieranymi modelami, ze względu na uniwersalność zastosowania, są pasy w kolorze białym oraz beżowym.


Kiedy zakłada się pas poporodowy

Termin założenia pasa poporodowego powinien zostać skonsultowany z lekarzem, który będzie w stanie ocenić, czy zastosowanie pasa jest potrzebne, a kobieta jest gotowa na jego noszenie.

Założenie pasa powinno jednak nastąpić nie wcześniej, niż dwa tygodnie po porodzie naturalnym. W przypadku cesarki termin ustalany jest przez lekarza. Zbyt wczesne założenie pasa może doprowadzić do powstania bólu, zaburzeń krążenia oraz zakłócić proces obkurczania się macicy.

Należy również pamiętać, aby nie nosić pasa poporodowego przez cały dzień, a jedynie kilka godzin w ciągu doby. Konieczne jest też wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha, w innym razie nie wróci on do dawnej kondycji.

Pas poporodowy po cesarskim cięciu

Pas poporodowy po cesarskim cięciu ma pomóc kobietom odczuwającym dyskomfort związany z blizną pooperacyjną oraz zmniejszyć możliwość wystąpienia przepukliny poporodowej. Zazwyczaj zakładany jest co najmniej cztery tygodnie po cesarce. Jego noszenie wymaga konsultacji z lekarzem.

Podczas stosowania pasa poporodowego trzeba bezwzględnie pamiętać o odpowiednich ćwiczeniach wzmacniających mięśnie brzucha oraz używaniu pasa zalecaną liczbę godzin w ciągu dnia.

Zalety i wady pasów poporodowych

Wśród zalet stosowania pasów poporodowych wymienia się:

    • Wzmacnianie rozciągniętych powłok brzusznych.
    • Zabezpieczenie przed wystąpieniem przepukliny pooperacyjnej.
    • Łagodzenie bólów rany pooperacyjnej oraz poczucie bezpieczeństwa z nią związane.
    • Ułatwienie wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha.
    • Podniesienie pewności siebie kobiet w okresie połogu.
    • Wsparcie pozycji podczas karmienia.
Stosowanie pasów poporodowych ma również swoje wady, szczególnie, jeśli są noszone przez zbyt długi czas:

    • Noszenie pasa może utrudniać oddychanie.
    • Długotrwałe stosowanie może „rozleniwić” mięśnie, powodować przesunięcie narządów wewnętrznych oraz wywołać problemy z utrzymaniem moczu.
Długotrwałe noszenie pasa poporodowego może prowadzić do zaburzeń statyki narządu rodnego. Jego używanie zastępuje bowiem funkcje mięśnia poprzecznego brzucha pełniącego funkcję naturalnego pasa przytrzymującego jamę brzuszną. Pas poporodowy może więc powodować rozleniwienie mięśni odpowiadających za prawidłową postawę. Podczas jego używania nie można więc zapominać o odpowiednich ćwiczeniach.

Pas poporodowy stosowany w czasie połogu powoduje generowanie dużego ciśnienia z zewnątrz, co z kolei powoduje znaczny wzrost ciśnienia śródbrzusznego, i może mieć bardzo negatywny wpływ na przeponę moczowo-płciową. Efektem mogą być problemy z nietrzymaniem moczu. Z tego względu należy dobrać właściwy model i nosić pas nie dłużej, niż to jest konieczne w ciągu dnia.

Czy warto stosować pas poporodowy

Kobiety używające pasów poporodowych są zazwyczaj bardzo zadowolone, ponieważ niedługo po porodzie ich figura wygląda satysfakcjonująco, co dodaje im pewności siebie. Specjaliści zwykle nie rekomendują używania pasów twierdząc, że jest to droga na skróty, a organizm powinien mieć czas, aby samodzielnie wrócić do kondycji. Jednak rozważne używanie pasów i pamiętanie o ćwiczeniach pozwala kobietom wracać do dawnej formy, potrzebna jest tylko rozwaga i samodyscyplina.

Pas poporodowy – opinie

Na temat pasów poporodowych i sensowności ich stosowania krążą rozmaite, bardzo podzielone opinie. Kobiety je stosujące chwalą się świetną figurą po ciąży, natomiast lekarze i fizjoterapeuci zauważają, że ich długotrwałe używanie bardzo często zaburza statykę narządu rodnego. Dlatego tak ważne jest stosowanie pasów poporodowych zgodnie z zaleceniami producentów, dobór najbardziej pasującego rozmiaru i oraz pamiętanie o ćwiczeniach, jakie powinny być wykonywane po porodzie.

Pasy poporodowe mają pomagać kobietom w powrocie do kondycji. Dla wielu z nich są bardzo cennym dodatkiem, który nie tylko wpływa pozytywnie na samopoczucie, ale też pomaga w rekonwalescencji związanej z cesarskim cięciem. Duży wybór wzorów oraz modeli pasów poporodowych sprawia, że bez trudu można znaleźć idealny egzemplarz dopasowany do sylwetki oraz indywidualnych potrzeb.

Pakiet: Pas poporodowy Pani Teresa + Darmowa Dostawa + Gratis + Darmowy ew. Zwrot lub Wymiana + 3 Lata Gwarancji

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.