Bóle kręgosłupa mogą pojawić się w różnym okresie naszego życia. Gdy jesteśmy młodzi, tak jak na przykład u kobiet w ciąży, po wypadku, który spowodował nieodwracalne zmiany w naszym organizmie, w podeszłym wieku.
Gdy ból jest zbyt uciążliwy i z każdym dniem dokucza coraz bardziej udajemy się do lekarza po diagnozę. Lekarz, na którego czeka jeszcze piętnastu pacjentów w kolejce nie ma czasu na wytłumaczenie nam wszystkich zagadnień związanych z naszą choroba. Jego słowa są często lakoniczne i wypowiadane językiem fachowym, zbyt trudne do zrozumienia.
Warto w tym momencie zapoznać się z wiedzą oferowaną na portalach internetowych, które często prowadzone przez zespół fachowców są swoistą skarbnicą wiedzy.
1 . DrKręgosłup (http://drkregoslup.pl/)
Często jednak samo zapoznanie się z wiedzą umieszczona na portalach nie pomaga odpowiedzieć na pytanie, czy dolegliwość, jaką odczuwamy kwalifikuje się pod coś niepokojącego, czy też jest ona w normie, przy tego typu chorobie. Może się to tyczyć zarówno sytuacji, gdy jesteśmy po operacji, a ból wydaje nam się niewspółmiernie wysoki, jak i gdy bóle kręgosłupa dopiero zaczynają nam dokuczać. W pierwszym przypadku odsyłam do strony DrKręgosłup, gdzie znajdziemy min. aplikację oceny wyniku leczenia operacyjnego kręgosłupa, która pozwoli porównać uzyskany przez nas wynik, z wynikami innych pacjentów, którzy przeszli podobny zabieg. To jedna z ciekawszych pozycji na tej stronie. Jednak nie jedyna. Jeżeli szukamy odpowiedzi na pytania typu – „co widać na zdjęciu rentgenowskim kręgosłupa?” oraz „jakie są alternatywne metody leczenia?” to portal ten okaże się miejscem, w którym spędzimy niejedną godzinę.
2. Zdrowe plecy (http://www.zdroweplecy.com/)
Wracając jednak do sytuacji, gdy bóle kręgosłupa zaczynają się u nas dopiero pojawiać i nie jesteśmy pewni, czy już powinniśmy się udać po poradę do lekarza, czy też w naszym wieku są one normą odsyłam do stronę Zdrowe Plecy gdzie bez problemu znajdziemy „test zdrowych pleców”. Proste dziesięć pytań pozwoli nam szybko odpowiedzieć na pytanie czy dokuczający nam ból powinien nas martwić.  
3. Twój Kręgosłup (http://www.twojkregoslup.pl)
I choć najczęściej informacji na temat zdrowia kręgosłupa szukamy w momencie, kiedy pojawia się schorzenie, to dla osób bardziej przezornych polecam stronę gdzie znajdziemy ciekawe informacje na temat profilaktyki dla osób dorosłych, w tym ćwiczenia na kręgosłup, ergonomię w pracy.
Jak łatwo się zorientować wymieniając Top 3 najlepsze strony o zdrowiu kręgosłupa nie uwzględniliśmy strony DbamoKregosłup.pl Z oczywistych jednak względów nie dokonujemy samooceny.
Podsumowując zachęcam od odwiedzenia wymienionych przeze mnie stron. Nie stawiajmy jednak sami sobie diagnozy po zapoznaniu się z informacjami umieszczonymi w serwisach. Będzie ona błędna. Pamiętajmy tylko lekarz specjalista może postawić prawidłową diagnozę.