Najczęściej atak choroby jest wynikiem niefortunnego ruchu, tzn. zbyt szybkiego wykonania jakiejś czynności, podniesienia ciężaru itp. Bóle mogą być naprawdę silne i bywa, że uniemożliwiają najprostsze codzienne czynności, a nawet odpoczynek w łóżku. Każdy ruch jest niezwykle bolesny.
Rwa wynika z ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego bądź korzeni, które go tworzą i częściej cierpią na nią mężczyźni, niż kobiety. Powodów występowania tej dolegliwości należy szukać przede wszystkim w nieprawidłowej higienie układu ruchu, czyli krótko mówiąc, z zaniedbań. Tylko czasami przyczyną choroby są przeciążenia występujące np. u wyczynowych sportowców.
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia rwy kulszowej to siedzący tryb życia, zawód narażający kręgosłup i układ ruchu na szczególna eksploatację –zawody wymagające siedzenia przez długi czas (kierowcy), obciążających kręgosłup (noszenie ciężkich rzeczy), przedłużonego przebywania w pozycji stojącej itp., oraz wiek – z wiekiem postępują zmiany w kręgosłupie, szczególnie w dyskach międzykręgowych.
Niezależnie od nasilenia objawów, atak rwy kulszowej to zawsze bardzo nieprzyjemne doświadczenie, które potrafi wykluczyć z życia na kilka dni, warto więc zapobiegać jej pojawieniu się i nawrotom.

1. Pływanie

Najpewniejszym sposobem na zapobieżenie chorobie jest codzienna aktywność ruchowa , nastawiona przede wszystkim na rozluźnianie i wzmacnianie mięśni grzbietu, przykręgosłupowych i mięśni brzucha. Mocne i elastyczne mięśnie grzbietu i brzucha tworzą naturalny gorset i utrzymują kręgosłup we właściwym położeniu. Im słabsze mięśnie, tym większy ucisk na krzyż i krążki międzykręgowe i większe prawdopodobieństwo ataku rwy kulszowej. Wśród aktywności, które można podjąć samodzielnie jest pływanie , które równocześnie wzmacnia wszystkie mięśnie ciała.

2. Ćwiczenia

Jeśli jednak nie potrafimy, nie lubimy pływać, albo mamy inną wymówkę, konieczne są ćwiczenia w domu, które wzmocnią siłę mięśni, poprawią postawę i pomogą nauczyć się prawidłowego podnoszenia ciężkich przedmiotów (nieprawidłowe podnoszenie ciężaru powoduje ucisk kręgów na nerwy i atak rwy kulszowej). Bardzo dobrym sprzętem do ćwiczeń wzmacniających, rozciągających i rozluźniających mięśnie odpowiedzialne za podtrzymywanie kręgosłupa jest fit ball – duża gumowa piłka, która pomoże usunąć napięcia mięśniowe i odciążyć stawy. Pomaga również wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy.

3. Ergonomia pracy

Nie wolno nam także zapominać o optymalnym urządzeniu stanowiska pracy: wygodnego fotela i biurka o odpowiedniej wysokości oraz o rozciąganiu mięśni i grzbietu co jakiś czas po kilku godzinach pracy.