Co to jest rwa kulszowa, jej przyczyny i objawy

Co to jest rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest bardzo dokuczliwym schorzeniem, które powoduje podrażnienie nerwu kulszowego- czyli największego nerwu w naszym ciele, biegnącego od splotu krzyżowego aż do stopy. Charakteryzuje się ona bólami promieniującymi od odcinka lędźwiowego kręgosłupa do nogi. Rwa kulszowa może nas zaskoczyć w zupełnie nieoczekiwanym momencie np. podczas podnoszenia z podłogi czegoś co wcale nie musi być ciężkie czy podczas ścielenia łóżka. Ból towarzyszący rwie kulszowej może przejawiać się w silnych atakach, uniemożliwiających choremu jakikolwiek ruch i całkowicie ograniczających swobodę codziennych czynności. Każdy ruch skutkuje promieniującym bólem – nie można siedzieć i chodzić, a tym bardziej pracować lub wykonywać domowych czynności. Częstość nawrotów i czas trwania dolegliwości są bardzo różne i zależą w głównej mierze od przyczyn i tego, czy chory przed epizodem choroby dbał o siebie i stosował środki zaradcze.

Jakie są objawy rwy kulszowej

Głównym objawem rwy kulszowej jest silny, przeszywający ból w okolicy lędźwiowej, po jednej stronie pleców, czasami promieniujący przez pośladek wzdłuż kończyny dolnej. Pozostałe objawy rwy kulszowej to są m.in.: - mrowienie, drętwienie niektórych okolic ciała - osłabienie siły mięśniowej - odczuwanie bólu podczas podnoszenia kończyny dolnej w czasie leżenia na plecach, a także podczas pochylania Warto znać te objawy rwy kulszowej, ponieważ to właśnie one odróżniają rwę kulszową od zwykłego bólu kręgosłupa lub korzonków.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa atakuje przeważnie osoby w wieku powyżej 30 lat. Zdarza się, że schorzenie to dotyka kobiety w ciąży- noszenie dziecka bowiem powoduje nacisk na nerw kulszowy. Niestety ustalenie jednej przyczyny rwy kulszowej nie jest łatwe. Potwierdzą ją badania neurologiczne i radiologiczne kręgosłupa. W przypadku osób młodych należy doszukiwać się przyczyn takiego stanu w wadach postawy, nadmiernych obciążeniach które cechują osoby bardzo aktywne fizycznie, czasem czynnikiem wywołującym rwę jest nadwaga. Wtedy kręgosłup jest nadmiernie obciążony i z czasem przestaje sobie z tym radzić.


Najczęściej przyczyną rwy kulszowej jest zwyrodnienie kręgosłupa, o które nie jest trudno biorąc pod uwagę fakt iż nie dbamy o właściwą postawę ciała czy choćby o dostosowanie stanowiska pracy do naszych potrzeb. Rwę mogą powodować urazy, których doznajemy w wyniku wypadku samochodowego, jakiegoś upadku czy uderzenia w część lędźwiowo- krzyżową kręgosłupa oraz guzy, które uciskają lub powstają w obrębie nerwu. Przyczyną rwy kulszowej może być również wypadnięcie dysku międzykręgowego- pod wpływem np. urazu może on wysunąć się z pomiędzy kręgów i w ten sposób uciskać na nerw. Na skutek patologii dysku międzykręgowego powstaje przemieszczenie kręgów kręgosłupa ku przodowi co również powoduje rwę. Przyczyną schorzenia jest także zespół mięśnia gruszkowatego. U ok. 15% osób nerw przebiega poprzez mięsień, a nie jak u większości pod mięśniem gruszkowatym. Te właśnie osoby narażone są na dolegliwości. Kiedy mięsień kurczy się może prowadzić to do drażnienia nerwu kulszowego. Warto wiedzieć, że do rozwoju tego zespołu przyczynia się długie przebywanie w siedzącej pozycji lub upadki. Może tak się zdarzyć, że prozaiczna niby rzecz jak noszenie portfela w tylnej kieszeni spodni wywoła objawy rwy kulszowej. Dzieje się tak kiedy siadamy na nim- wtedy może pojawić się ucisk na nerw i mięśnie. U niektórych osób rwa może pojawiać się dzięki wyziębieniu okolicy krzyżowo- lędźwiowej, istotne jest zatem zadbanie o to, by plecy zawsze były dobrze zakryte ubraniem, należy również chronić je przez przeciągami. Meteopaci z kolei narażeni są na nasilenie bólu podczas zmian pogody. 
Długotrwałe siedzenie ma niszczycielski wpływa na kręgosłup
Pozostałe przyczyny rwy kulszowej to m.in: krwawienia wewnętrzne czy infekcje. Rzadziej przyczynami są stany zapalne nerwu kulszowego- najczęściej występujące u alkoholików i cukrzyków oraz niedobory witaminy B, choroby zakaźne, nowotwory narządów miednicy czy przeziębienia.
W zasadzie można powiedzieć, że przyczynami rwy kulszowej może być wszystko, co podrażnia nerwy. Niestety dolegliwość ta może dopaść każdego z nas, dlatego postarajmy się na co dzień dbać o kręgosłup i odpowiednią postawę ciała ponieważ to właśnie wady postawy mogą być powodem powstania tego bolesnego schorzenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.