Jak leczyć rwę kulszową
Leczenie rwy kulszowej nie jest łatwym procesem, zdarza się jednak, że ból ustępuje po zastosowaniu domowych sposób. Najlepiej udać się do lekarza, który będzie mógł powiedzieć nam coś na temat naszego konkretnego przypadku i zaleci odpowiednie leczenie. Przeważnie zleci on na początku zrobienie badania RTG, które ujawni zmiany na odcinku lędźwiowo- krzyżowym. Bywa, że rentgen nie da jednoznacznej odpowiedzi, wtedy zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego. Urządzenie to dokładniej diagnozuje choroby. Zdarza się, że lekarz zaleci po prostu odpoczynek, może zapisać leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub przeciwkurczowe. Leki te mogą mieć postać maści lub tabletek.
Poza domowymi sposobami leczenia rwy kulszowej lekarz może nam zalecić: - zabiegi fizjoterapeutyczne - ćwiczenia poprawią wady postawy, wzmocnią siłę mięśni. Powinny być one wykonywane pod opieką fizjoterapeuty, który oczywiście później może nas przeszkolić i będziemy mogli wykonywać je samodzielnie. W walce z bólem pomocne mogą okazać się również hydromasaże czy terapia ultradźwiękami
- zastrzyki z glikokortykosteroidów- zastrzyki takie zmniejszają ból hamując stan zapalny, który powstaje wokół nerwu. Ich minus polega na tym, że przynoszą one tylko tymczasową ulgę. Nie należy stosować ich przewlekle, ponieważ mogą wtedy wystąpić powikłania
- półinwazyjne leczenie rwy kulszowej- polega na tym, że wstrzykuje się sterydy przeciwzapalne do kanału kręgowego w okolice korzeni nerwowych. Ta metoda pomaga zlikwidować ból na kilka tygodni lub miesięcy, a czasem nawet dłużej. Bywa czasem niestety, że okazuje się nieskuteczna 
Operacje wykonuje się kiedy inne metody zawiodą
- leczenie operacyjne - zalecane jest dla osób u których ucisk na nerw powoduje duże osłabienie czucia lub siły mięśniowej, a leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jeśli ucisk na nerw jest spowodowany np. przepukliną dysku międzykręgowego lekarz może zakwalifikować pacjenta do mikrodyskektomii lub dyskektomii. Operacja polega na usunięciu części dysku, który uciska na nerw. Chirurg stara się zostawić część dysku, aby zachować w jak największym stopniu naturalną anatomię kręgosłupa. Niestety i ta metoda nie jest idealna. Operacja powoduje ustąpienie bólu, ale po pewnym czasie ok. 2 lat jeśli chodzi o natężenie bólu pacjenci mają odczucia podobne, do osób leczonych przy pomocy leków.
Leczenie farmakologiczne jest bardzo popularne w schorzeniu rwy kulszowej. Leki możemy podzielić na te, które kupimy bez recepty i te które może zalecić tylko lekarz. Leki bez recepty to leki przeciwbólowe jak np. aspiryna, apap, ibuprom oraz leki przeciwzapalne, których działanie polega na tym, że ograniczają stan zapalny. Tutaj możemy wyróżnić np. ibuprofen.
Natomiast leki dostępne na receptę podzielić można na: - leki rozluźniające mięśnie- szczególnie dla pacjentów z silnym przykurczem mięśni - leki opioidowe- czyli silne leki przeciwbólowe- np. tramadol -leki antydepresyjne lub leki przeciwdrgawkowe- które skuteczne są w połączeniu z innymi preparatami leki uspokajające i wyciszające- kiedy ból u pacjenta powoduje kłopoty ze snem.
Istnieją również alternatywne sposoby leczenie rwy kulszowej. Przed ich stosowaniem konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Należy także zadbać o to, by terapie takie przeprowadzał wykwalifikowany specjalista. Do metod alternatywnych możemy zaliczyć np. akupunkturę i hipnozę. Nie można jednak dokładnie stwierdzić w jakim stopniu są skuteczne.
Warto poszukać tej odpowiedniej metody, która pomoże nam w walce z bólem. Każdy przypadek choroby jest inny i każdemu pacjentowi może pomóc coś innego. Pamiętajmy, że najlepiej skonsultować się z lekarzem i w sprawie stosowania określonych metod i w sprawie leków. To on dostosuje odpowiednie medykamenty do naszych potrzeb, do stopnia nasilenia i rodzaju bólu jaki nam towarzyszy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.