Rwa kulszowa- domowe sposoby leczenia
Jeśli atak rwy kulszowej już nastąpi, to, o ile jest to pierwszy i niezbyt nasilony epizod, leczony jest zachowawczo. Polega to np. na odciążeniu kręgosłupa, odpoczynku oraz znalezieniu przez chorego pozycji, w której ból najmniej mu dokucza. Najczęściej jest to pozycja leżąca, ale zdarza się i tak, że największą ulgę przynosi siedzenie na pośladku, w którym nie odczuwa się dolegliwości, albo stojąca – na jednej nodze.

 


filmik powyżej: Nogi ugięte pod kątem prostym, umieszczone na podwyższeniu a pod lędźwiami włożony półwałek rehabilitacyjny lub inne wypełnienie- oto pozycja odciążająca kręgosłup. Pomagają również ciepłe okłady chorej okolicy, a w ostrzejszych przypadkach także podanie leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie – o tym decyduje jednak zawsze lekarz. Niezależnie od nasilenia objawów, atak rwy kulszowej to zawsze bardzo nieprzyjemne doświadczenie, które potrafi wykluczyć z życia na kilka dni, warto więc zapobiegać jej pojawieniu się i nawrotom.
Dominika Maciąg
  
Rwa kulszowa to wyjątkowo bolesne schorzenie, może nas spotkać w najmniej oczekiwanej chwili dlatego warto wiedzieć jak domowymi sposobami można złagodzić ból. Dobrym na to sposobem jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany nerw. Pamiętajmy, że nie zawsze jest to leżąca pozycja. Wielu osobom ulgę przynosi pozycja stojąca, wtedy oszczędzana jest boląca noga, niektórzy wolą usiąść w wygodnej pozycji. Można spróbować położyć się na wznak, na twardym materacu i zgiąć nogi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym- podkładając pod nogi np. gruby koc lub poduszki.


Po ataku instynktownie przyjmujemy pozycje która odciąża nerw Jednym z domowych sposobów leczenia jest posmarowanie bolącego miejsca maścią o przeciwbólowym działaniu. Należy starać się wymasować bolące miejsce, pomoże to rozluźnić mięśnie. Czasem ulgę może przynieść zimny okład, ponieważ niska temperatura powoduje, że wydzielają się endorfiny, a mają one znieczulające działanie. Paradoksalnie pomóc też może nagrzewanie bolącego miejsca. Warto zatem wypróbować te sposoby, zawsze istnieje szansa, że coś pomoże nam zmniejszyć ból przynajmniej na chwilę, chociaż oczywiście konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ ból daje nam ostrzeżenie, że w naszym organizmie dzieje się coś złego.
 
Zobacz także:
Pakiet: Poduszka lędźwiowa do siedzenia + Darmowa Dostawa + Gratis + Darmowy ew. Zwrot lub Wymiana + Gwarancja

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.