Co to jest rwa barkowa

Rwa barkowa, nazywana też rwą ramienną lub brachialgią, to dolegliwość mająca źródło w ucisku korzeni nerwowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Jest to przypadłość z grupy korzeniowych zespołów bólowych (jak np. rwa kulszowa). Bardzo ważne! Rwa barkowa to objaw, a nie choroba, należy więc zdiagnozować i wyleczyć jej przyczynę, by móc zapomnieć o jej nawrotach. W tym celu należy niezwłocznie udać się do lekarza, najlepiej ortopedy.

Objawy rwy barkowej

Pacjenci cierpiący na rwę barkową skarżą się na: - pojawiający się nagle (najczęściej rano) jednostronny ból, promieniujący od karku do ręki, - dolegliwości obejmujące niekiedy okolice łopatki i przednią stronę klatki piersiowej, - sporadycznie pojawiające się objawy neurologiczne, jak mrowienie, pieczenie, niedowłady czy zaburzenia czucia w niesprawnej ręce. Opisane zaburzenia mogą się nasilać przy poruszaniu głową i szyją czy podczas kaszlu. W pierwszym etapie choroby dolegliwości nie są ostre: chory odczuwa ból szyi i karku, ale jeśli choroba postępuje, objawy zajmują obręcz barkową i coraz niższe partie kończyny górnej. Wśród dodatkowych oznak są także przytępione czucie i osłabiona siła mięśni. Ostra faza rwy może trwać nawet 3-4 tygodnie, jednak najczęściej dolegliwości ustępują same. Niestety, najczęściej nawracają.


Przyczyny rwy barkowej

Podrażnienie korzeni nerwowych będące przyczyną bólu może być wywołane przez kilka czynników: - ucisk (dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe, nadmierne napięcie mięśni), - stan zapalny nerwu lub otaczających go tkanek, - uraz.

Zagrożenia

Pacjent, który zauważa u siebie objawy rwy barkowej, powinien koniecznie udać się do lekarza w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia i rehabilitacji. Ponieważ jest to zaburzenie neurologiczne, pozostawienie go nieleczonego może prowadzić do osłabienia mięśni, a nawet ich zaniku. Jeśli pojawią się kłopoty z odczuwaniem bodźców dotykowych (drapanie, szczypanie, głaskanie) w porównaniu do drugiej ręki, można podejrzewać, że rozpoczął się proces zaniku nerwu, a co za tym idzie – mięśnia. To już ostatni dzwonek, by oddać się w ręce medycyny, jeśli nie chcemy nieodwracalnych zmian i niesprawności.