Jak leczyć dyskopatię szyjną
Żeby stwierdzić dyskopatię odcinka szyjnego kręgosłupa, musisz się udać do lekarza (ortopedy), który zleci odpowiednie badania obrazowe. Tylko one dają pewność co do przyczyny dolegliwości i stanu kręgosłupa. Lekarz może zlecić następujące badania:
zdjęcie RTG – można obserwować zmniejszenie dystansu między sąsiadującymi trzonami kręgów, wówczas, kiedy powstanie już stan zapalny. Nie jest to jednak bardzo dokładne obrazowanie.
tomografia komputerowa (TK) oraz rezonans magnetyczny (MR) – te badania mogą najwięcej powiedzieć o stanie Twojego kręgosłupa. Pokazują najwcześniejsze i najmniejsze zmiany w kręgach i pomiędzy nimi. Po badaniu lekarz obejrzy zdjęcia i zdiagnozuje Twój problem. Jeśli stwierdzi dyskopatię szyjna, ma kilka możliwych wariantów leczenia. Jeśli zmiany nie są zbyt daleko posunięte, stosuje się leczenie zachowawcze i profilaktykę.
Farmakoterapia – żeby przynieść pacjentowi ulgę w bólu, lekarz może przepisać dwa rodzaje leków: przeciwbólowe niesterydowe leki przeciwzapalne (paracetamol, diklofenak, ketoprofen czy leki nowszej generacji: celekoksyb, rofekoksyb) i leki znoszące nadmierne napięcie mięśniowe (tetrazepam, tolperisone)
.
Unieruchomienie. Po pierwsze możliwe jest unieruchomienie szyjnego odcinka kręgosłupa – przy pomocy na przykład gąbkowego kołnierza ortopedycznego. Decyduje o tym lekarz i nie należy robić tego na własną rękę. Po drugie – w ostrej fazie bólowej zalecany jest odpoczynek w pozycji leżącej w odpowiedniej pozycji, którą zaleci fizjoterapeuta (terapia ułożeniowa w trójzgięciu w stawach biodrowych i kolanowych). Odpoczynek nocny zalecany jest na odpowiedniej poduszce, która podtrzyma kręgosłup na odcinku szyjnym i zapewni mu fizjologiczne ułożenie.
Leczenie ciepłem wspomagająco w pierwszej fazie choroby można stosować ciepłe okłady (np. termofor, poduszki z pestkami wiśni itp.).
Kinezyterapia Kiedy już miną dolegliwości bólowe, można spróbować uruchomić pacjenta z dyskopatią szyjną. Ponieważ większość objawów bierze się z przeciążeń spowodowanych brakiem ruchu, wymuszoną pozycją czy nieprawidłową postawą, które powodują nadmierne napięcie mięśni, tylko ich rozluźnienie i wzmocnienie da efekt w postaci ulgi w bólu i uniknięcia kolejnych epizodów. Jednocześnie dobra rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty będzie skutkować świadomością, jakich pozycji unikać.
 
Fizykoterapia wykorzystuje bodźce fizyczne w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i napięcia mięśniowego, ograniczenia stanu zapalnego. Fizjoterapeuta lub lekarz w razie dyskopatii może zalecić:
- zabiegi laserowe,
- pole magnetyczne i elektromagnetyczne,
- lampy sollux i biotron,
- ultradźwięki,
- krioterapię,
- ciepłe okłady (np. z parafiny),
- jonoforezę.

Chirurgia

Niewielki odsetek przypadków dyskopatii szyjnej wymaga leczenia chirurgicznego. Jeśli Twój przypadek okaże się na tyle poważny i zdecydujesz się na operację, przeprowadzi ją neurochirurg. Najczęściej stosowaną metodą jest tzw. fenestracja, czyli usunięcie dysku. Na poziomie dysku chirurg robi nacięcie od 1 do 3 cm i po odsunięciu mięśni kręgosłupa wycina z tylnych powierzchni łuków kręgów okno i usuwa dysk.

Jak chronić kręgosłup szyjny

Działania stanowiące profilaktykę dyskopatii szyjnej nie różnią się zbytnio od tych, które stosujemy dbając o cały kręgosłup. Zadbaj o ergonomiczne stanowisko pracy. Siedząc przy biurku nie pochylaj się do przodu, NIE WYCIĄGAJ PRZED SIEBIE GŁOWY. Ekran monitora powinien być umieszczony dokładnie na wprost głowy na wysokości oczu, tak by nie trzeba było skręcać szyi, by na niego patrzeć.
Podczas długiej podróży zakładaj na szyję poduszkę-rogalik, która podtrzyma głowę. Zapinaj pasy bezpieczeństwa i korzystaj z zagłówka. Wybierz dla siebie poduszkę ortopedyczno-korekcyjną, która podtrzymuje szyję. Nigdy nie śpij na siedząco. Podczas rozmowy nie podtrzymuj ramieniem słuchawki telefonicznej. zobacz także: Poduszka do spania na brzuchu, plecach, boku Bossanova Dr Sapporo

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.