Jakie są przyczyny i objawy dyskopatii szyjnej
Tryb życia współczesnego człowieka nie wpływa dobrze na kondycję kręgosłupa. Brak ruchu, nieprawidłowa postawa, długie godziny przed komputerem w wymuszonej pozycji, stres i nadmierne napięcie mięśni przeciążają kręgosłup i przyczyniają się do jego zużywania.

Przyczyny dyskopatii szyjnej

Kręgosłup to 33 lub 34 kręgi zbudowane z trzonów kręgowych, łuków wyrostków, połączone krążkami międzykręgowymi oraz stawami międzywyrostkowymi. Kostne elementy kręgosłupa oraz dyski międzykręgowe utrzymywane są przez więzadła kręgosłupa. Największa ruchomość odcinka szyjnego jest pomiędzy kręgiem 5. i 6., a także pomiędzy kręgiem 6. i 7. Z tego względu do dyskopatii szyjnej dochodzi na tym poziomie. W efekcie niezdrowego trybu życia kręgosłup ulega zwyrodnieniu: patologiczne zmiany dotykają dysków, czyli krążków międzykręgowych, składających się z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Struktury te są stworzone po to, by chronić kręgi przed ścieraniem się i amortyzować wstrząsy. W przypadku, gdy zaniedbamy ruch i zdrowy tryb życia, doprowadzimy do utraty sprężystości i odwodnienia pierścienia włóknistego, a nawet do jego pęknięcia. Wówczas jądro miażdżyste może wypaść i uciskać nerwy.


Objawy dyskopatii szyjnej

Jądro miażdżyste nie ma możliwości poruszania się do przodu i do tyłu, a tylko na boki, więc w przypadku jego wypadnięcia następuje ucisk na korzenie nerwowe po jednej lub po drugiej stronie kręgosłupa i po tej samej stronie pojawiają się objawy neurologiczne: m.in. ból głowy, drętwienie karku czy kończyn oraz zawroty głowy. Pierwsze zmiany najczęściej pojawiają się w przestrzeni między 5 a 6 kręgiem szyjnym. Jeśli wszystkie krążki w tym odcinku ulegną zniekształceniu, będziemy mówili o spondylozie. Zaczyna się od odczuwalnej małej elastyczności szyi, a potem pojawia się silny ból mięśni w okolicy karku. Jeśli nic z tym nie zrobisz, spłaszczone krążki międzykręgowe będą coraz mocniej uciskać nerwy, co zaowocuje silnym bólem, ale też okresowym niedowładem ręki po stronie uciskanego nerwu. Niestety, zdarza się też tak, że uszkodzone dyski uciskają naczynia krwionośne i mogą powodować niedokrwienie mózgu. Kolejny częsty objaw dyskopatii szyjnej to bóle, które pojawiają się z tyłu głowy, często są łączone z wysokim ciśnieniem krwi, ale nierzadko jednak jest to skutek zmian w kręgosłupie szyjnym. Jeśli to kręgosłup jest pierwotna przyczyną, ból nasila się przy odchyleniu głowy w przód lub do tyłu, jednak diagnoza nie jest łatwa, ponieważ objawów neurologicznych jest cały szereg: ból połowy głowy (często mylony z migreną), bóle twarzy i drętwienie skóry lub uczucie dławienia w gardle (zdarzające się także przy zawale serca).
zobacz także:
Poduszka do spania na brzuchu, plecach, boku Bossanova Dr Sapporo

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.