Materac dla dziecka – na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze

Każdy rodzic staje przed tym dylematem: jaki materac dla dziecka kupić? Bez względu na wiek, wagę czy wzrost pociechy cel jest jeden: zakup najlepszego modelu. Ma być wygodny, ale i bezpieczny dla kręgosłupa. Ma mieć wszystkie możliwe rekomendacje, a przy tym sprawiać, że dziecko będzie wyspane. I tu pojawia się problem – co wybrać spośród szerokiej oferty materacy dla dzieci dostępnych na rynku?

Zakup materaca dla dziecka to z pewnością nie jest łatwa sprawa. Każda mama najpierw siada do komputera i sprawdza – ranking materacy, opinie o poszczególnych modelach, zalecenia ortopedów, fizjoterapeutów, rekomendacje innych mam czy ekspertów od higieny snu.

Oferta jest bardzo szeroka, ale żeby ułatwić poszukiwania, spróbujemy zebrać wszystko w jednym miejscu. Zacznijmy od tego, że materac dla dziecka wybieramy zapewne do odpowiednich ram łóżeczka lub łóżka, a więc musi pasować. Zazwyczaj rozmiary są standardowe, ale dobrze się upewnić, że wszystkie elementy będą składały się w spójną całość.

Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć, że nie tylko materac dla dziecka się liczy – również stelaż ma znaczenie dla jakości i komfortu snu. Nie warto inwestować w najtańsze stelaże sosnowe czy brzozowe. Mogą one odgniatać materac, co w efekcie może prowadzić do utraty gwarancji na dany produkt. Najlepsze stelaże produkowane są z drewna bukowego. Takie listewki są sprężyste, bardzo dobrze reagują na pracę materaca. Dobrze współgrają z materacami z pianki czy lateksu, ale nie tylko.

Wróćmy do materaca dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim należy wiedzieć, że taki zakup procentuje już od najmłodszych lat dziecka. W pierwszym okresie życia niemowlę spędza w pozycji leżącej najwięcej czasu – śpi około 16 godzin na dobę!
- miesięczne dziecko przesypia od 16 do 20 h na dobę;
- trzymiesięczne od 15 do 18 h na dobę;
- półroczne 14 h na dobę,
- a roczne 12 h.

Starszaki również potrzebują dużo snu. Dziecko w wieku 1 -2 lata powinno spać od 11 do 14 godzin na dobę, uwzględniając popołudniową drzemkę w ciągu dnia, z kolei dziecko od 3 do 5 lat potrzebuje od 10 do 13 godzin snu dziennie, 6 – 12 lat od 9 do 12 godzin snu, a potem, do 18 roku życia od 8 do 10 godzin. Ale nie o zaleceniach pediatrów odnośnie snu będziemy mówić! Pamiętajcie tylko, żeby wietrzyć sypialnię dziecka przed snem. Świeże powietrze dobrze wpływa na maluchy i nie tylko!

Materac dla dziecka – dla każdego inny

Skoro tyle czasu dzieci spędzają w łóżku to jedno jest pewne – na materacu oszczędzać nie wolno – musi być bezwzględnie nowy. Dlaczego? Nawet na pozór nie używany materac dla dziecka może mieć w środku odkształcenia, które będą wyczuwalne przez śpiące na nim dziecko. Oznacza to, że materac będzie wymuszał na dziecku pozycję snu, a to z kolei może przyczynić się do niewłaściwej postawy ciała i w konsekwencji problemów z kręgosłupem. Pomińmy już kwestię bakterii, które mogły na stałe zamieszkać w materacu (w końcu każdy dom ma inną florę bakteryjną). Dlatego trzymajmy się zasady, że każde dziecko powinno mieć swój materac.

Nowy materac dla dziecka – ale jaki?

- średnio twardy – dlatego, że dziecko musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju. W miękki materac dziecko będzie się zapadać i nie uzyska podparcia. Twardy może z kolei uciskać. A materac średnio twardy, o gładkim podłożu będzie równomiernie podpierał kręgosłup w pozycji leżącej na plecach, a także na brzuchu. Średnio twardy materac dla dziecka zapewni także pomoc przy pionizacji – stopy malucha nie będą się zapadać;

- sprężysty – co to oznacza? Materac nie może się odkształcać. Powinien wracać do swojej pierwotnej formy;

- przewiewny – czyli wykonany z odpowiednich, oddychających materiałów. Jakie to materiały? Najlepiej sprawdzą się materace z pianki wysokoelastycznej lub materace lateksowe dla dzieci.

Przy tej okazji należy obalić jeden mit – twardy materac wcale nie jest dla kręgosłupa dobry, także dla kręgosłupa osób dorosłych. Jeśli materac dla dziecka jest zbyt twardy, to mięśnie muszą cały czas pracować, aby utrzymać odpowiednią linię kręgosłupa. Może także powodować, że krew w miejscach ucisku nie krąży swobodnie!

Materac dla dziecka – jakie wypełnienie wybrać?
Jak już wspomnieliśmy najlepszym rozwiązaniem będzie zakup przewiewnego materaca z pianki wysokoelastycznej lub z lateksu. Postaramy się przybliżyć wam te dwa rodzaje materacy.

Materac lateksowy wypełniony jest pianką, która jest otrzymywana z połączenia lateksu syntetycznego z mleczkiem drzewa kauczukowego. Taki materac dla dziecka jest elastyczny i trwały. Dobry materac lateksowy charakteryzuje się elastycznością punktową. Co to takiego?
Przeprowadźmy test – połóżmy się na naszym materacu na brzuchu i podeprzyjmy łokciami. Materac wygina się w miejscu łokci i na niewielkim obszarze obok? Świetnie – to właśnie elastyczność punktowa.

przykład elastyczności punktowej pianki lateksowej
zdjęcie: przykład elastyczności punktowej pianki lateksowej

Jest ona ważna, ponieważ materac nie reaguje na cały ciężar ciała, nie ugina się cały, tylko w punktach większego nacisku. W ten sposób dobrze dopasowuje się do ciała i do pozycji snu, zapewniając komfort i wygodę, a więc i zdrowy sen.

Materace, które uginają się całe to materace o sprężystości powierzchniowej.

Minusem materacy lateksowych jest to, że mogą powodować uczulenia, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem będą materace z pianki. A teraz do… pianki!

Materace piankowe mogą być różne. Skupmy się na polecanej dla dzieci piance wysokoelastycznej – jest, jak sama nazwa wskazuje, bardziej elastyczna od zwykłej pianki poliuretanowej – odzyskuje swój pierwotny kształt dwa razy szybciej niż standardowa pianka, a więc reaguje na zmiany pozycji ciała o wiele szybciej. To istotna informacja dla rodziców dzieci, które wiercą się w nocy!

Ponadto pianka wysokoelastyczna jest bardzo lekka, a także – trwalsza od zwykłej pianki poliuretanowej. Cechuje ją także wspominana już sprężystość punktowa, a także – dzięki niejednolitej strukturze komórkowej – świetna przewiewność. To ważne, zwłaszcza, jeśli w domu mieszka mały alergik.

Przewiewny materac dla dziecka utrudnia rozwój grzybom i pleśniom, a więc podnoszą komfort snu u maluchów, które są szczególnie czułe na tego typu alergeny.

Ciekawym rozwiązaniem jest też pianka termoelastyczna, która reaguje na temperaturę ciała i pod jej wpływem dopasowuje się do sylwetki. Takie materace również zapewnią dziecku odpowiednią podporę dla kręgosłupa. Wśród ich zalet znajdziemy także lekkość. Ale pianka termoelastyczna ma tez swoje wady – jest mniej sprężysta (przez co nie jest zalecana dla niemowląt) oraz troszeczkę cieplejsza.

Materace dla dzieci – na co uważać?

Na grykę! Tak, to nie są żarty – w materacach gryczanych może gromadzić się pleśń!

Na kleje! To nie bez znaczenia – w procesie produkcji niektórych materacu używa się toksycznych klejów lub innych szkodliwych substancji. Dobrze sprawdzić to przed zakupem, aby później nie wdychać toksycznych oparów – zalecamy zwrócenie uwagi na certyfikaty i atesty, które materac dla dziecka posiada.


Dobry materac dla dziecka może mieć: Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka, certyfikat Oeko-tex lub atest Państwowego Zakładu Higieny.

Materac dla dziecka – przede wszystkim higiena!

Jaki ma być materac dla dziecka? Wiemy już, że musi być sprężysty, przewiewny, średnio twardy, a teraz dokładamy nową informację – musi być także higieniczny.

Oznacza to, że jego pokrowiec powinno się dać wyprać w pralce. Warto zwrócić uwagę na zastosowane technologie – powinien być antybakteryjny i antyalergiczny. Oznacza to w praktyce, że nie będzie w nim żyć coś, co nie powinno – np. bakterie, grzyby (pleśń) czy roztocza.

zdjęcie: przykład elastyczności punktowej pianki lateksowej

Przy tej okazji wspominamy raz jeszcze – materac dla dziecka musi być nowy. I od razu radzimy – w chwili zakupu materaca należy kupić na niego odpowiedni pokrowiec. Zabezpieczy on materac przed zalaniem, co u dzieci jest bardzo łatwe – wystarczy, że przesuną pieluchę w trakcie snu i mamy mokry materac! A wilgoć to idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.

Rozlane płyny z łatwością przenikają w głąb materaca, a oddychający pokrowiec zatrzyma je choć trochę. Należy kupić ochraniacz wykonany z oddychającego materiału. A w okresie odpieluchowywania także prześcieradło, które jest nieprzemakalne!

Materac dla dziecka – nie daj się namówić

Na materac sprężynowy. Taki materac możesz kupić, owszem, ale dla dziecka od 4. roku życia. Tak naprawdę materace sprężynowe dobrze sprawdzą się tez u nastolatków. Jedynym problemem przy wyborze takiego materaca dla dziecka będzie odpowiedni dobór twardości.

I na materac kokosowy. Zacznijmy od tego, że materac kokosowy to tak naprawdę materac lateksowy, piankowy lub sprężynowy z matą kokosową. Nie jest to dobry wybór dla dziecka, taki materac będzie zbyt twardy! Mata kokosowa albo – jeszcze gorzej – połączona z gryką, to świetne środowisko, ale dla grzybów, bakterii, pleśni. Zwłaszcza, przy sporej wilgotności – a dziecko może nie tylko się spocić, ale i zmoczyć. Warto tutaj dodać jeszcze tylko tyle, że naturalne włókna kokosa muszą zostać nasączone substancjami chemicznymi, żeby można ich było użyć w materacu. Jeśli źródło nie jest sprawdzone, to każdej nocy nasze dzieci mogą wdychać toksyczne opary.

Zobacz także:

Materac lateksowy Hevea dla niemowląt i dzieci do 40 kg wagi

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.