Skolioza (fot 4- scoliosis)

Boczne skrzywienie kręgosłupa. Jest jedną z najczęściej występujących wad postawy. Przyczynami mogą być wady wrodzone kręgosłupa, zła budowa miednicy lub nierównej długości nogi, ale również brak ruchu, noszenie ciężkich plecaków (szczególnie na jednym ramieniu) i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia. Jeśli zauważysz u swojego dziecka niesymetrycznie ustawione barki, nierówną talię, odstające łopatki, wysunięte biodra, a patrząc na plecy dziecka od tyłu zobaczysz, że kręgosłup nie tworzy linii prostej, ale wykrzywia się w łuk, niezwłocznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, ortopedy lub pediatry. Dzieci chore na skoliozę mogą szybciej się męczyć, mogą miewać bezdechy, odczuwać kołatanie serca.

Lordoza (fot 3- lordosis)

wada postawy, gdy kręgosłup jest wygięty do przodu na odcinku szyjnym lub lędźwiowym. Lordoza jest zwykle wynikiem krzywicy, porażenia mięśni grzbietu, ale również braku ruchu, niebezpiecznych przeciążeń kręgosłupa oraz jak przy skoliozie źle wyprofilowanego plecaka, czy złej pozycja siedzenia. Gdy spojrzysz na profil dziecka, zauważ, czy ma ono wklęsłe plecy i wystający brzuch, to jest jedna z pierwszych oznak. Ten rodzaj wady postawy jest często powodem silnych bólów lędźwi, uniemożliwia wykonywanie nagłych ruchów, np. klękania, pochylania się, czy skręcania tułowia.

Kifoza (fot 2- kyphosis)

wada postawy charakteryzująca się nadmiernym wygięciem kręgosłupa w tył na odcinku piersiowym. Kifoza najczęściej powstaje w efekcie krzywicy lub jako następstwo zgniecenia kręgu, np. na skutek dźwignięcia zbyt dużego ciężaru przez dziecko. Kifoza to tzw. okrągłe plecy, a nawet garb, dlatego obserwuj plecy lub profil dziecka. Dzieci mogą się skarżyć na silne bóle pleców występujące najczęściej w części barkowej, drętwienie rąk, zgarbiona sylwetka, problemy z oddychaniem. Przy wszystkich skrzywieniach kręgosłupa odpowiednio wcześnie podjęte leczenie pozwoli zapobiec dalszemu rozwojowi i pogłębianiu się choroby.